| Історичний розвиток і формування парафії
Історичні джерела засвідчують існування села з назвою Клузів уже в 1457 році. Етимологія слова "клузів" досить туманна. Дехто пояснює назву села тим, що в давні часи тут було багато кузень. Однак ця версія виглядає неправдоподібною. По-перше, в документах немає згадки про ковальство в цьому селі, і кузні зазвичай будували біля великих доріг, де ковалі мали великий попит на свої вироби; по-друге, слова "кузня" та "клуз" різні за значенням. Вірогідніше, що назва села походить від власного імені або прізвища колишнього власника урочища на правому березі річки Бистриця. В джерелах згадуються два брати з християнськими іменами Якуб та Миколай і світським іменем Клус. Власна назва з часом могла трансформуватися у співзвучне "клуз", а звідти й назва (земля) Клузів.
Згадку про Клузів знаходимо в "Адміністративні карті Галіції, Лодомерії та Буковини", виданій у Відні 1855 року. На той час поселення нараховувало всього кілька дворів. В архівних матеріалах за 1857 рік згадується поміщиця Марія Борковська, якій належало 362 гектари землі. Більшість людей були малоземельними та працювали у поміщиці в наймах. У сезонний час за цілий світловий день наймит отримував 80 ґрош, в інший - 40-50 ґрош.
Своєї церкви в селі не було, тому частина людей ходила молитися до села Ямниці, а частина до села Угринів. Клузів тривалий час вважався присілком Угринова, а статус окремого населеного пункту отримав аж у 1939 році.
Село почало оживати в 1990 році, коли Угринівська сільська рада наділила громадянам ділянки для житлового будівництва.
у 1991 році невелика сільська громада розпочала спорудження церкви. Дозвіл на будівництво надала голова Угринівської сільської ради п. Галина Левицька. Активістами на будівництві були Василь Галущак, Дмитро Пахольчук, Матвій Гринів, Катерина Гречаник, Катерина Цілімецька, Ярослав Ділетчук, Василь П’яста, Мирослава Канюк, Ярослав Іваницький. Вибираючи проект, активісти об’їздили навколишні села. Фундамент храму заклали власними силами. Споруджував церкву майстер із с. Вовчинець Петро Зубаль. Велику допомогу в будівництві надав Ярослав Боднар, він допомагав безкоштовно. Меценатами будівництва церкви були Микола Федорович Круць, Василь Іванович Коцаба.
19 грудня 1993 року в селі урочисто відкрили перший за всю півтисячолітню історію храм - церкву Пресвятої Трійці. Першим парохом села став ієрей Іван Бачевський.
| |